Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Strategia redukcji zmienności przy rosnących zwrotach

Każdy doradca chciałby mieć produkt finansowy, który zapewnia stały dochód przy niskiej zmienności i wysokich zwrotach, takich jak te dostarczane przez akcje. Taki produkt nie istnieje, lecz właściwie wykorzystane opcje na akcje stwarzają możliwość osiągnięcia tych celów.

Podczas konferencji prasowej 19 czerwca, szef Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, przedstawił wstępny harmonogram ograniczenia wykupu obligacji, co doprowadziło do masowej wyprzedaży na giełdzie w USA. Kiedy rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, inwestorzy zaczynają sobie zdawać sprawę, że, chcąc obniżać zmienność portfela i generować dochody, będą musieli wykroczyć poza instrumenty o stałym przychodzie.

 

Przez wiele lat inwestorzy i doradcy trzymali się zasady, by w portfelu trzymać 60 proc. akcji i 40 proc. wysokiej jakości obligacji, i go rebalansować. Ale gdy zaczynają się podwyżki stóp, mało prawdopodobne, by taka alokacja dawała dochód podobny do tego, jak w ostatnich trzech dekadach.

 

Coraz więcej doradców dodaje do portfeli klientów strategie opcyjne, aby obniżyć zmienność i podnieść dochód. Jednym z najprostszych sposobów, by wprowadzić w nie swoich klientów, jest strategia covered call writing, polegająca na sprzedaży opcji call przeciwko długim pozycjom w portfelu. Daje ona stabilny strumień dochodów, redukując niektóre rodzaje ryzyka spadków. Wielkość zwyżki będzie tu zależeć od ceny wykonania (strike) opcji, którą inwestor sprzedaje.

 

Aby określić, czy covered call writing jest właściwa, trzeba zrozumieć, co chce osiągnąć inwestor. Klient o niskiej skłonności do ryzyka, którego głównym celem jest generowanie dochodów, powinien być zadowolony z utraty korzyści ze zwyżek cen akcji na rzecz większych dochodów. Z drugiej strony, klient bardziej zorientowany na wzrosty notowań będzie wolał niższy dochód, w zamian za możliwość uczestniczenia w rynkowych rajdach.

 

Po wybraniu ceny wykonania, następną ważną decyzją jest ustalenie terminu wygaśnięcia kontraktu. Należy tu przeanalizować historyczną zmienność odpowiednich akcji i ich zmienność implikowaną. Generalnie, im większa zmienność, tym wyższa premia. Gdy rozważamy strategię covered call writing przy zmiennych akcjach, prawdopodobnie można zebrać znaczące dochody z premii, sprzedając miesięczne opcje call, które są następną serią tego rodzaju opcji, wygasającą w trzeci piątek miesiąca.

 

Klienci, którzy mogą skorzystać na włączeniu programu call-writing do swych portfeli, w tym zarządy firm, uzyskują dochód i unikają jego opodatkowania. Inną grupą, zainteresowaną tą strategią, są ci, którzy szukają miesięcznych lub dwumiesięcznych strumieni dochodu, bądź klienci, którzy szukają dochodu, ale w obecnej sytuacji boją się inwestować w obligacje.

 

Inicjując z klientami dyskusje o korzyściach z opcji i dodając do ich portfeli pewne zabezpieczenia przeciwko spadkom, doradca wyróżni się na tle konkurencji i pokaże, że myśli w sposób kreatywny.

 

 

Na podst. A Strategy for Reducing Volatility While Increasing Returns, Steven Farber, Advisor Perspectives

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności