Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

6 rzeczy, które powinien zrobić każdy, kto zwyciężył na loterii

We wrześniu, pewien mężczyzna z Karoliny Południowej wygrał oszałamiającą kwotę 400 mln dol. na loterii Powerball. Każdy, komu tak samo się poszczęści, powinien wiedzieć, że… teraz zaczynają się schody.

Historia pokazuje, że po wielkiej wygranej życie ludzi często staje się dużo gorsze.

 

Ciężko jest poradzić sobie z nagłą fortuną, jeśli nie wychowało się wśród tak wielkich sum.

 

Oto kroki, które powinien podjąć zwycięzca w pierwszym roku po wygranej:

 

1. Nie porzucaj dotychczasowej pracy.

 

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić człowiek, który budzi się bogatszy o miliony dolarów, jest podejmowanie decyzji, których obmyślanie normalnie zajęłoby mu miesiące.

 

Należy pozostać w swojej pracy i przez pewien czas niczego nie zmieniać. Za to głęboko zastanowić się, co naprawdę oznacza dla nas wygrana. Wielu ludzi zaczyna wydawać, zanim jeszcze nawet odbiorą pieniądze.

 

2. Nie mów nikomu.

 

Szczęśliwiec z Karoliny Południowej postanowił pozostać anonimowy, co jest najmądrzejszą rzeczą, jaką mógł zrobić.

 

Ludzie, którzy wygrywają, od razu są osaczani przez wszystkich znajomych i członków rodziny. Należy najpierw poukładać sobie wszystko, a o wygranej powiedzieć jedynie współmałżonkowi.

 

Jest również inny powód: gdy o twojej wygranej dowiedzą się firmy finansowe, nie można się będzie od nich opędzić.

 

3. Zatrudnij dobrego doradcę podatkowego.

 

Dzięki utrzymaniu anonimowości, zyskasz możliwość dyskretnego zgromadzenia zespołu zaufanych doradców. Priorytetem powinien być rzetelny doradca podatkowy.

 

Zrozumienie mechanizmów podatkowych jest trudne, a odpowiedni, związany z nimi plan to rzecz kluczowa. Z części pieniędzy należy utworzyć rezerwę na spłatę podatków i odpisać ją ze swojego bilansu.

 

4. Uporządkuj swój majątek.

 

Zwycięzca loterii często nie przeznacza całej wygranej na wydatki. Bardzo istotne jest zatem znalezienie kogoś, kto będzie zarządzać twoim majątkiem. Zajmować się nie tylko odkładaniem określonych kwot dla rodziny czy znajomych, ale też darowiznami dla organizacji charytatywnych i innymi strategiami unikania podatków. Mając pod ręką plan majątkowy, masz również gotową linię obrony na wypadek, gdyby rodzina zaczęła bardziej naciskać.

 

5. Razem z doradcą finansowym opracuj swój budżet.

 

Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, bogacze potrzebują planować budżet tak samo, jak wszyscy, szczególnie, jeśli zdobyli swój majątek w sposób nagły.

 

Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze, czego naprawdę potrzebujemy.

 

Nie oznacza to, że należy dać doradcy wolną rękę. Głupotą jest nie angażować się w proces tworzenia planu i korygowania go.

 

6. Używaj doradców jako tarczy ochronnej przed rodziną i znajomymi.

 

Najlepszą rzeczą w posiadaniu grupy ekspertów finansowych jest to, że można zrzucać na nich winę za wszystko. Strzegą nas także przed próbami manipulacji.

 

Podsumowując, daj sobie czas na to, by oswoić się ze swoim majątkiem, zanim zaczniesz go wydawać. Skup natomiast uwagę na planowaniu podatkowym i tym, jak zamierzasz zachować to bogactwo.

 

 

Na podst. The First 6 Things Every Lottery Winner Should Do, Mandi Woodruff, The Business Insider

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności