Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Martwię się o paskudne konsekwencje scenariusza z 1913 r. dla globalnej gospodarki

Joachim Fels z Morgan Stanley martwi się o wpływ scenariusza z 1913 r. na gospodarkę świata. „Dlaczego się niepokoję, skoro nawet kryzys z 2008 r. nie doprowadził do cofnięcia globalizacji aktywności gospodarczej i rynków finansowych?” - pyta.

„Cóż, nie zrobiła tego również panika na Wall Street z 1907 r., która miała miejsce tuż przed szczytem Złotego Wieku globalizacji, torując drogę do utworzenia Rezerwy Federalnej w... 1913 r. Po kryzysie z 2008 r. banki centralne i rządy na całym świecie otworzyły śluzy, by zapobiec depresji, co było motorem potężnego odbicia PKB, światowego handlu, rynków aktywów i przepływów kapitałowych. Jednak jednym z niezamierzonych skutków poluzowania ilościowego i polityki zerowych stóp procentowych był ogromny przepływ płynności na rynki wschodzące, co wykreowało pozornie udany model wzrostu, a tym samym - wyższe oczekiwane zwroty".

 

Fels podkreśla, że model wzrostu rynków wschodzących staje przed wyzwaniami. „Lokalizacja lub renacjonalizacja inwestycji miała już miejsce na rynkach finansowych strefy euro, w odpowiedzi na jej kryzys zadłużenia. Czy teraz zaobserwujemy podobne ruchy w skali globalnej?".

 

 

Na podst. I Worry About A 1913 Scenario With Dire Consequences For The Global Economy, Business Insider

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności