Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Czy dywidendy odpowiadają za 90proc. całkowitych zwrotów z giełdy?

Bloger finansowy, Barry Ritholtz, zwrócił moją uwagę na wypowiedź opublikowaną w „Forbesie”: „W ostatnich 100 latach dywidendy stanowiły 90% zwrotów z giełdy w USA - mówi menedżer BlackRock”. Barry jest sceptyczny wobec tej informacji i mogę to zrozumieć. Powszechnie uważa się, że dywidendy odpowiadają za połowę zwrotów. Dzisiaj wiele spółek nawet ich nie płaci, a ci, którzy jednak to robią, dużą część zysków zatrzymują dla siebie. Jak zatem dywidendy mogą stanowić prawie 100% zwrotów z akcji?

Barry skontaktował się z ludźmi z „Forbesa", którzy przedstawili mu trzy źródła tej informacji: fragment badania BlackRock, analizę GMO oraz akapit książki Daniela Perisa „The Strategic Dividend Investor". Zajrzałem do tych źródeł. W każdym zawarte było stwierdzenie, że dywidendy stanowią 90% zwrotów z amerykańskich akcji. BlackRock i GMO po prostu podały ten fakt, natomiast Peris, jako jedyny, wyjaśnił, skąd wziął się taki odsetek.

 

Albo jest to jedno z najbardziej znaczących odkryć w historii finansów, albo coś tu jest nie tak. Cóż... zagłębiłem się w temat i spokojnie mogę donieść, że dywidendy nie stanowią 90% zwrotów z giełdy. Haczyk polega na tym, że 90% zwrotów pochodzi z dywidend, natomiast nie jest dywidendą samą w sobie. To trochę taka logiczna sztuczka. Ale sztuczki nie odkrywają żadnych istotnych prawd. Zamiast tego, tworzą coś, co ostatecznie nie ma znaczenia.

 

Oto, co mam na myśli, a raczej - co oni mają na myśli:

 

Weźmy akcje, które na początku roku dają 5% dywidendę W ciągu roku dywidenda jest zwiększana o 10%. Powiedzmy, że cena akcji także idzie w górę o 10% w ciągu roku. Peris i inni twierdzą, że ten 10% wzrost akcji pochodzi z wypłaty dywidendy. Ergo, zwrot pochodzący z dywidendy to 5% dywidenda plus 10% wzrost ceny akcji. Innymi słowy, cały zwrot z akcji (15% z 15%) pochodzi z dywidendy. Proste, prawda?

 

Nie do końca. Jeśli twierdzimy, że każdy wzrost ceny akcji, który jest proporcjonalny do wzrostu dywidendy, „pochodzi z dywidendy", nie mówimy nic o tym, jaka jest prawdziwa rola dywidendy. Weźmy ten sam przykład, ale tym razem nasze akcje dają na początku 0,001% dywidendę, która potem, w ciągu roku, rośnie o 10%. Kurs akcji również skacze o 10%. Zgodnie z logiką Persisa i innych, można powiedzieć, że cały zwrot z akcji pochodzi z dywidendy. W tym jednak wypadku, każdy inwestor bez trudu stwierdzi, że dywidenda nie odegrała w zwrocie za cały rok niemal żadnej roli.

 

Liczba 90% mówi nam więc jedynie, że w ciągu ostatnich kilku dekad wzrost dywidendy pozostaje w tyle za wzrostem cen akcji. I co z tego? Przecież to dobrze znany fakt. Wskaźniki wypłaty dywidendy nie są takie, jak kiedyś. Barry miał rację. Ta informacja jest mało użyteczna dla inwestorów.

 

 

Na podst. Do Dividends Make Up 90% of Total Stock Returns?, Eddy Elfenbein, Crossing Wall Street

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności