Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Trzy powody, dla których srebro to nie złoto

W ostatnich tygodniach wielu inwestorów, wobec dość niepewnej pozycji złota, pyta mnie, czy nie byłoby rozsądnie zrównoważyć swój portfel metali szlachetnych, dodając do niego srebro.

Chociaż nie wiadomo, w którą stronę będą zmierzać ceny srebra, myślę, że ważne jest, aby odróżniać te dwa kruszce i nie zakładać, że można je wymieniać jeden na drugi.

Złoto i srebro (wraz z platyną) często wrzucane są do jednego koszyka metali szlachetnych. Srebro, tak jak złoto, jest postrzegane jako środek do przechowywania wartości. Rzeczywiście, w przeszłości działało jako zabezpieczenie bazy monetarnej.

 

 

Lecz choć jest tu w jakimś sensie podobne do złota, widzimy trzy istotne różnice. 

  1. Srebro wydaje się być bardziej wrażliwe na koniunkturę gospodarczą, natomiast cena złota związana jest głównie z wartością walut. A to dlatego, że dużą cześć popytu na srebro (aż ok. 40 proc.) generuje przemysł. Natomiast ceny złota zależą od popytu czysto inwestycyjnego oraz przemysłu związanego z biżuterią.

W czasie, gdy srebro dużo bardziej ulega zmianom w gospodarce, złoto ma tendencję do korelacji ze stopami procentowymi, inflacją i fluktuacjami wartości dolara. Na przykład, biorąc pod uwagę dane roczne, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ceny złota oscylowały wokół poziomu korelacji 0,5 w stosunku do inflacji, zaś korelacja między srebrem, a inflacją wynosiła ok. 0,35.

        2.   Srebro i złoto pozyskiwane są w inny sposób, co też ma wpływ na ich ceny. Srebro jest głównie produktem ubocznym przy uzyskiwaniu ołowiu, cynku, miedzi i złota. Nie ma zatem ścisłego związku między wielkością produkcji srebra, a jego ceną. Inaczej jest ze złotem, które pozyskuje się, na skalę przemysłową, dla niego samego.

       3.    Ceny srebra mogą być bardziej zmienne, niż ceny złota, częściowo ze względu na jego niższą wartość za uncję i mniejszy rynek. Ta zmienność może powodować, iż dla niektórych inwestorów wydaje się ono mniej atrakcyjne, niż złoto, z punktu widzenia budowy portfela.

    Co zrozumienie tych różnic może dać inwestorom?

    Powinni oni wziąć pod uwagę korzyści i zagrożenia związane z posiadaniem w portfelu srebra lub złota. Zależy to od tego, dlaczego w ogóle inwestują w metale szlachetne. Ci, którzy czynią tak, aby przede wszystkim zabezpieczyć się przed inflacją, powinni jednak skierować uwagę bardziej na złoto. Metal ten, przynajmniej w przeszłości, lepiej chronił portfel przed wzrostem cen. 

    Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
    memes.pl S.A.
    ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
    tel. +48 22 55 54 32

    Polityka prywatności