Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
wspólnota finansjery regulamin o portalu kontakt
Rozziew między rosnącą potrzebą koordynacji działań międzynarodowych a osłabieniem zdolności do współpracy poszczególnych państw może być najgroźniejszym deficytem współczesnego świata.
Moisés Naím
HOME GRA ONLINE KONKURS CUP OF FINANCE TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Stagflacja: najgorszy koszmar Fed

Poluzowanie polityki pieniężnej daje teraz o sobie znać poprzez ceny.

Podczas gdy stopa bezrobocia w USA pozostaje uparcie na wysokim poziomie, nagle zaczęła rosnąć inflacja.

 

Jeśli spojrzymy na indeksy cen rok do roku, większość wskaźników inflacji wydaje się „przytłumiona". Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę tzw. bazową stopę, która nie uwzględnia cen żywności i energii.

 

Ale wszyscy musimy jakoś się ogrzać i coś jeść, dlatego to, co dzieje się teraz, jest ważniejsze niż to, co działo się rok temu. Tak więc, po dokładnym przyjrzeniu się dwóm powszechnie śledzonym indeksom, czyli wskaźnikowi cen produkcyjnych i wskaźnikowi cen konsumpcyjnych, zauważymy dość niepokojący trend. Inflacja powoli wraca.

 

W czerwcu, ceny hurtowe wzrosły drugi miesiąc z rzędu, aż o 0,8%.To najszybsze tempo od września ubiegłego roku. Ceny konsumpcyjne poszły w górę o 0,5% i był największy skok od lutego. Nie powinno to być jednak dla nikogo zaskoczeniem. Bowiem łatwość, z jaką Fed kreował pieniądze przez ostanie kilka lat, była wręcz zdumiewająca.

 

Wybitny ekonomista i laureat nagrody Nobla, Milton Friedman, wypowiedział kiedyś słynne zdanie: „Inflacja jest zawsze i wszędzie zjawiskiem pieniężnym". Po prostu, sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest konsekwencją tego, że za dużo pieniędzy goni za mało towarów.

 

 

Na podst. Stagflation: The Fed's worst nightmare, Irwin Kellner, MarketWatch

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
Wspólnota finansjery Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności