Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Pytanie do ekspertów: Czy większość ludzi potrzebuje doradcy finansowego? - cz. 2

Odpowiadają: Eleanor Blayney, Rafael Pardo, George Papadopoulos, Tom Brakke, Rick Ferri.

Eleanor Blayney: Czego ludzie nie potrzebują u swoich doradców

 

Ludzie nie potrzebują doradcy finansowego, który nie przedkłada ich interesu ponad swój własny. Nie potrzebują doradcy, który nie w pełni ujawnia konflikt interesów, związany z jego poradami, lub który nie ma czasu, aby ich edukować, jeśli chodzi o wady i zalety każdej finansowej strategii, produktu lub usługi. Nie potrzebują zamieszania w związku z wynagrodzeniem doradcy i opłatami związanymi z jego rekomendacjami.

 

Nie potrzebują doradcy bez odpowiedniego doświadczenia, potwierdzonego adekwatnym egzaminem, ani takiego, który nie przestrzega kodeksu etycznego.

 

Gdyby wszyscy doradcy spełniali te warunki, nie byłoby pytania, czy ludzie „potrzebują" ich usług. Założę się, że każdy chciałby z nich korzystać.

 

Rafael Pardo: Czasami potrzebujesz zawodowca

 

To, czy potrzebujemy doradcy, zależy od naszej zdolności osiągania celów finansowych. Jeśli chcemy zarządzać aktywami samodzielnie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości inwestycyjne i z jakim wiążą się ryzykiem. Wszystkie dane dostępne są w internecie. Pytanie – czy możemy poświęcić wystarczająco dużo czasu na naukę i zbieranie danych.

 

Zatrudniając odpowiedniego fachowca, można zrealizować swój cel w sposób bezpieczny i efektywny. Można się wówczas się przekonać, czy samemu osiągnęłoby się podobne rezultaty.

 

George Papadopoulos: Przynajmniej finansowa kontrola

 

Większość ludzi może zajmować się finansami, jeśli mają czas i takie zainteresowania. Ale większość nie ma ani jednego, ani drugiego. Warto przynajmniej raz do roku zwrócić się do kompetentnego i zaufanego doradcy, aby sprawdził nasze o finanse. Dobry doradca finansowy zarabia pieniądze, pilnując, aby klient nie popełniał błędów i trzymał się zaleconego planu finansowego. Zły doradca może klientowi zaszkodzić lub doprowadzić go do ruiny. Dlatego rozumiem, że wiele osób waha się, czy szukać doradcy finansowego. Nasza branża musi pokazać się od lepszej strony.

 

Tom Brakke: Co dwie głowy, to nie jedna

 

Byłoby dobrze, gdyby ludzie mogli mieć jednocześnie finansowego planistę i speca od inwestycji. Pierwszy powinien pomagać rozwiązywać finansowe problemy. Drugi - dodatkowo oceniać założenia inwestycyjne, które są częścią planu finansowego. Ci dwaj by się uzupełniali. Jeśli zastosujesz nisko kosztową strategię, będzie cię stać na usługi obydwu.

 

Usługi doradców można łączyć w różny sposób. Jeśli potrafisz sam prowadzić swoje sprawy finansowe, możesz od czasu do czasu korzystać z ich pomocy, zależnie od potrzeb. Możesz też całkowicie zdać się na nich, jeśli nie chcesz samemu się angażować.

Rick Ferri: Nie potrzebujesz jakiejkolwiek porady. Potrzebujesz dobrej rady.

 

System jest zbyt złożony, by podejmować ważne decyzje finansowe bez doświadczonego przewodnika. Każdy, kto sądzi inaczej, sam sobie szkodzi.

 

Problemem nie jest koszt usługi, ale jej jakość. Niektóre rady warte są góry złota, inne mogą doprowadzić cię do bankructwa. To samo można powiedzieć o radach dawanych za darmo. Dlatego znajdź kogoś, kto dobrze doradza, a potem zdecyduj, czy chcesz mu płacić.

 

 

Na podst. Question for The Experts: Do most people need a financial adviser?, The Wall Street Journal

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności