Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Co jest największą psychologiczną pułapką, w którą wpadają inwestorzy? – Cz. 2

Instynkt stadny, zadufanie w sobie, źle uczesane wróżki, kotwice, ekstrapolacje, przecenianie własnej przezorności

Rafael Pardo: Uleganie stadnemu instynktowi


Bardzo często indywidualni inwestorzy ulegają stadnemu myśleniu. Podczas huśtawki na rynku, w panice reagują na każdy sygnał i zmieniają swoje dotychczasowe założenia inwestycyjne, chcąc wyprzedzić innych. W takich sytuacjach najważniejsze jest, by odsiać szum informacyjny i zastanowić się, czy wieści z rynku informacje są wystarczające, aby zmieniać początkowe wybory.

 

Rick Ferri: Nie jesteś lepszy niż inni


Nadmierne zadufanie jest największą pułapką psychologiczną. Jesteśmy skłonni wierzyć, że mamy więcej informacji i umiejętności, niż inni. Ten syndrom występuje nie tylko u indywidualnych inwestorów. Wiele funduszy emerytalnych i fundacji często ma wyniki gorsze niż prosty koszyk tanich funduszy indeksowych. Jedynie nieliczni są w stanie pokonać rynek i nie da się przewidzieć, który plan przyniesie w przyszłości lepsze wyniki.

 

Scott Adams: Strzeż się źle uczesanych wróżek


Uważałem, że źle uczesany mężczyzna w średnim wieku ma zdolności wróżbity, ponieważ w CNBC tacy goście zawsze przewidują przyszłość. To mnie inspirowało. Gdy sam stałem się źle uczesanym mężczyzną w średnim wieku, zrozumiałem, że nie ma takich wróżek.

 

Greg McBride: Kotwice ciągną nas w dół


Zbyt często inwestorzy „zakotwiczają się” w konkretnej cenie, np. w cenie akcji czy nieruchomości z okresu poprzedniej hossy. Zakotwiczanie się jest niebezpieczne, zwłaszcza gdy inwestor próbuje wrócić do punktu, w którym zaczynają się zyski. To może prowadzić do trzymania inwestycji przynoszącej straty lub zbyt szybkiej sprzedaży inwestycji, która rośnie.

 

Tom Brakke: Inwestorzy nie są przygotowani na zmiany


Lubimy ekstrapolacje. Gdy trend trwa kilka lat, trudno sobie wyobrazić, że nie będzie kontynuowany. W efekcie, nie jesteśmy przygotowani na istotne zmiany. Oznacza to, że możemy nadmiernie zaangażować się w pewne rodzaje inwestycji w złym momencie. Czasami proste rebalansowanie portfela może zminimalizować ten problem.

 

Ale ekstrapolacja nie jest ograniczona do wehikułów inwestycyjnych. Odnosi się także do mód i upodobań świata inwestycji. Tak było z zainteresowaniem nowoczesną teorią portfelową i modelem fundacji Yale, zanim kryzys pokazał wady tych metod.

 

Meir Statman: Mądrość po fakcie nie prowadzi do przezorności


„Nie uprawiaj hazardu” – powiedział Will Rogers. „Weź wszystkie pieniądze, kup dobre akcje i trzymaj je, aż pójdą w górę, a potem sprzedaj. Jeśli nie idą w górę, to ich nie kupuj”.

 

Tzw. efekt pewności wstecznej polega na tym, że błędnie wierzymy, iż to co się stało, musiało się stać, a niepewność i szansa nie miały racji bytu. Skoro akcje spadają po dłuższym rajdzie, tak być musi, bo zawsze wiedzieliśmy, że „drzewa nie rosną do nieba”, tak jak zawsze wiedzieliśmy, że „trend jest naszym przyjacielem”. Taka pewność „z perspektywy czasu” sprawia, że za bardzo ufamy swojej przezorności.

 

 

Na podst,. Na podst. What do you think is the biggest psychological trap investors fall prey to? The Wall Street Journal

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności