Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Wyciek danych wstrząsa tajnymi rajami podatkowymi i nie tylko

Według ujawnionych w czwartek danych finansowych, duża grupa znanych osób posiada pieniądze, które bardzo stara się ukryć.

Tysiące ludzi w Europie i w odległych miejscach, takich jak Mongolia, niepokoi wyciek 2,5 mln danych z kont w bankach zlokalizowanych w rajach podatkowych.

 

„Ludzie na całym świecie są śmiertelnie wystraszeni" – powiedział Richard Murphy, dyrektor ds. badań brytyjskiej organizacji Tax Justice Network. Ujawnione dokumenty zawierają nazwiska 4000 Amerykanów – celebrytów, ale także lekarzy czy dentystów.

 

Nie pierwszy raz udało się przebić przez gruby pancerz poufności, chroniący pieniądze w rajach podatkowych. Ale tym razem, Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych zdołało wybić dużą dziurę w tajemnicy, jaką gwarantują raje. Zdaniem Tax Justice Network, ukryte w nich aktywa warte są 21 bln dol. „To może zmienić zasady gry" – twierdzi Richard Murphy. „Tajemnica jest głównym produktem, sprzedawanym przez raje podatkowe. Jej podważenie kreuje ogromny czynnik strachu".

 

Wyciekły zapisy głównie z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Wysp Cooka i Singapuru. Nie wszyscy ujawnieni mają tajne konta. Niektórzy prowadzą po prostu interesy za pośrednictwem spółek zarejestrowanych za granicą.

 

Wśród ujawnionych osób są między innymi: Maria Imelda Marcos Manotoc, najstarsza córka byłego prezydenta Filipin, Olga Szuwałowa, żona wicepremiera Rosji, Gunter Sachs, niemiecki playboy, hiszpańska baronessa Carmen Thyssen-Bornemisza, prezydent Azerbejdżanu, jego żona i dwie córki.

 

Robert Palmer, z grupy badawczej Global Witness z Londynu, która zajmuje się korupcją, twierdzi, że ujawnienie zagranicznych kont może mieć poważne reperkusje w Europie. Według niego, widać jak na dłoni, „że jeśli jesteś bogaty i masz dobre kontakty, grasz według innych zasad".

 

Sprawa unikania podatków i ukrywania pieniędzy w bankach zlokalizowanych w rajach podatkowych stała się głośna podczas kryzysu finansowego na Cyprze.

 

Sytuacja jest kłopotliwa dla prezydenta Francji, który nałożył na rodzimych milionerów 75 proc. podatek. Na liście znalazło się nazwisko Jean-Jacquesa Augiera, przyjaciela prezydenta i skarbnika w czasie jego kampanii wyborczej. 24 marca ustąpił minister budżetu, Jérôme Cahuzac, oskarżany o to, że posiada za granicą tajne konto. Prezydent może się teraz spotkać z zarzutami, że wiedział o tej sprawie.

 

Tajne konta w rajach podatkowych mogą stać się tematem kampanii wyborczej w Niemczech. Padają oskarżenia, że w transfer pieniędzy za granicę angażowały się duże tamtejsze banki.

 

W niezręcznej sytuacji znajdzie się też premier Wielkiej Brytanii, który często mówi o konieczności rzetelnego płacenia podatków i podczas spotkania grupy G-8 w Irlandii Północnej obiecywał, że przejrzystość podatkowa stanie się priorytetem. Tymczasem - wiele ujawnionych kont bankowych znajduje się na brytyjskich Karaibach.

 

Konsorcjum dziennikarzy nie ujawniło, od kogo otrzymało informacje.

 

 

Na podst. Data Leak Shakes Notion of Secret Offshore Havens and, Possibly, Nerves, Andrew Higgins, International Herald Tribune

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności