Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Strefa euro: Wskutek recesji, bezrobocie osiągnęło w styczniu rekordowy poziom

Polityka zaciskania pasa, która miała walczyć ze skutkami kryzysu zadłużenia, doprowadziła do pogłębienia recesji w strefie euro. To zaś przekłada się na dalsze pogorszenie na rynku pracy.

Według biura statystycznego UE, bezrobocie w krajach unii walutowej wzrosło z 11,8% w grudniu do 11,9% w styczniu. To najwyższy wynik od 1995 r., kiedy zaczęto gromadzić dane. W przypadku ludzi młodych, stopa bezrobocia sięgnęła 24,2%, przy czym w samej Hiszpanii jest ona przeszło dwa razy wyższa i wynosi 55,5%.

 

„Sytuacja jest bardzo poważna" - komentuje Alexander Krueger z Bankhaus Lampe. - „Nie możemy już liczyć na wsparcie ze strony Niemiec. Inne gospodarki, takiej jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, są w tej chwili w bardzo kiepskim stanie, więc stopa bezrobocia może jedynie dalej rosnąć".

 

W IV kwartale gospodarka strefy euro odnotowała najgorsze wyniki od czterech lat. PKB skurczyło się o 0,6%.

 

Firmy, od banków, przez producentów samochodów, po linie lotnicze, próbują ograniczać straty, likwidując miejsca pracy.

 

Włoscy wyborcy odrzucili uprawianą przez byłego premiera Montiego politykę oszczędności w stylu niemieckim. Wyniki wyborów z 24-25 lutego zapoczątkowały chaos polityczny. Monti przypisał swoją porażkę błędom w europejskiej polityce antykryzysowej. Liderzy UE wezwali przywódców rywalizujących ze sobą włoskich frakcji politycznych, by stworzyli rząd oddany sprawie rygoru budżetowego.

 

 

Na podst. Euro-Area Unemployment Climbs to Record on Recession, Marcus Bensasson, The International Herald Tribune

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności