Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

5 rzeczy, o których bogaci myślą inaczej, niż reszta

Po trzech dekadach prowadzenia wywiadów z ludźmi, którzy, startując od zera, dorobili się fortuny, Stevie Siebold, autor „How Rich People Think” („Jak myślą bogaci”), doszedł do wniosku, że mają oni kompletnie inne podejście do pieniędzy, niż osoby z klasy średniej.

„Bogaci ludzie postrzegają pieniądze jako źródło możliwości i wolności, a nie wszelkiego zła" – zauważa Siebold – „My myślimy o nich jako o źródle wszelkiego zła, więc dlaczego mielibyśmy chcieć zdobyć coś, czym gardzimy?"

 

Siebold wskazuje w swojej książce na sto różnic między członkami klasy średniej, a tymi, którzy sami doszli do swoich milionów. Poprosiliśmy, by opisał niektóre z nich.

 

1. Klasa średnia koncentruje się na oszczędzaniu. Bogaci - na zarabianiu.

 

„Jesteśmy nauczeni, by oszczędzać, ale nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Średni roczny dochód na osobę wyniósł w 2012 r. 38 tys. dol. Jeśli oszczędzamy 10 proc., daje nam to 3800 dol. To nie jest droga do bogactwa" - mówi Siebold.

 

Bogaci również oszczêdzają, ale najpierw skupiają się na powiększeniu swych dochodów, aby procent był bardziej pokaźny.

 

2.Klasa średnia obawia się rozkręcić własną firmę. Bogaci uważają własny biznes za drogę do zdobycia majątku.

 

„Większość z nas myśli (...) jeśli zarabiam tyle a tyle za godzinę, to muszę więcej pracować lub dostać podwyżkę, żeby mieć więcej pieniędzy. (...) Bogaci ludzie szukają pomysłu, który rozwiąże problemy innych, a oni na nim zarobią".

 

Większość rozmówców Siebolda, nie goniła jednak za kolejnymi szalonymi pomysłami, tylko starannie kalkulowała ryzyko związane z uruchomieniem przedsięwzięcia.

 

3.Klasa średnia podchodzi do pieniędzy emocjonalnie. Bogaci włączają chłodną logikę.

 

Według Siebolda, negatywne myślenie o bogatych i o pieniądzach zaciemnia wielu ludziom prawidłowy ogląd sytuacji. Nawet bystrzy, świetnie wykształceni i odnoszący sukcesy ludzie, gdy chodzi o finanse, zaczynają kierować się strachem. Z kolei bogaci nie postrzegają pieniędzy jako czegoś, czego utraty należy się obawiać. Dla nich to narzędzie, dzięki któremu zwiększają swoje możliwości.

 

4.Klasa średnia ma luźno zdefiniowane cele i terminy ich realizacji. Dla bogatych to sprawa życia i śmierci.

 

Podczas gdy klasa średnia liczy, że trafi jej się jakaś okazja, bogaci koncentrują się na swoim przedsięwzięciu i nigdy nie zapominają, że ich zadaniem jest zarobić. Nie rozpraszają się, poświęcając się bez reszty jednemu celowi.

 

5.Klasa średnia żyje ponad stan. Bogaci - poniżej.

 

„Zamożni bogacą się po cichu" – twierdzi Siebold. – „Spotkałem ostatnio Naomi Judd (...) powiedziała mi, że jedynym powodem jej zamożności jest to, że nigdy nie wydawała pieniêdzy. Nie nosi drogich ubrań i biżuterii. Tak jest z większością majętnych ludzi: nie epatują swoim bogactwem".

 

Według Siebolda, głównym motorem sukcesu jego rozmówców był pęd do niezależności. „Będąc bogatym, jesteś całkowicie wolny, nie jesteś niczyim niewolnikiem" – mówi.

 

Uważa, że jeśli komuś się nie powodzi, powinien się zmierzyć ze swoim podejściem do pieniędzy i bogatych ludzi.

 

„Przekonania napêdzają działania, a działania przynoszą fortunę" – podsumowuje Siebold – „Trzeba mieć odpowiednie nastawienie, by korzystać z okazji i rozwiązywać problemy, tak by na tym dużo zarabiać".

 

 

Na podst. 5 Ways Rich People Think Differenly From the Rest of Us, Michele Lerner, Daily Finance

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności