Złoto czy srebro: co jest lepsze dla inwestorów?
Spójrzmy na dwa wykresy, pokazujące wzrosty cen od lat 70. do dziś. Pierwszy to ceny uncji złota, drugi - uncji srebra
Zauważmy, że wykres dla złota zaczyna się w 1973 r., a dla srebra w 1975 r.
Spadki cen srebra od najwyższego punktu w 1980 r. były głębsze niż spadki cen złota. Ogromne wzrosty i zniżki cen srebra miały miejsce w osławiony „srebrny czwartek” 27 marca 1980 r. i były wynikiem manipulacji cenowych braci Hunt z Teksasu. Miały one wpływ także na złoto, co widać na pierwszym wykresie, ale krzywa złota jest bardziej stabilna, niż srebra. W długim okresie srebro i złoto podążają podobną drogą.
W perspektywie historycznej, ceny złota były zwykle 15 razy wyższe niż srebra. To, że srebro jest znacznie tańsze, jest jednym z powodów, dla których jego ceny są bardziej zmienne niż ceny złota.
Jak widać na wykresach, ktoś, kto kupił srebro w ów feralny czwartek, do dziś nie odzyskał wyłożonego kapitału. Tymczasem nabywcy złota więcej niż podwoili swój kapitał (o ile zapomnimy o inflacji, stopach procentowych, itd.), nawet jeśli kupili złoto w momencie, gdy jego ceny sięgały maksymalnego pułapu w 1980 r.
Srebro, w odróżnieniu od złota, jest metalem wykorzystywanym w przemyśle. Jedynie 25 proc. tego kruszcu służy do wyrobu biżuterii. To daje mu premię w stosunku do złota, które wykorzystywane jest w przemyśle tylko w niewielkim stopniu i popyt na nie wynika z zapotrzebowania ludzi.
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że srebro jest mniej regulowane niż złoto. Banki centralne nie posiadają srebra, tylko złoto, co sprawia, że ceny tego pierwszego są bardziej zmienne. Gdy rynek złota i srebra idzie w dół, srebro spada zwykle bardziej. Z drugiej strony, gdy rośnie inflacja lub popyt ze strony przemysłu, srebro ma większy potencjał wzrostu, niż złoto.
Jeśli lubisz ryzyko, srebro jest dobrym wyborem. Bardziej stabilne złoto może być zabezpieczeniem w trudnych czasach.
Niemal całe złoto, które kiedykolwiek zostało wydobyte, jest wciąż w użyciu. Jest bardzo trwałe i wykorzystywane niemal wyłącznie jako monety lub biżuteria. Ze srebrem jest inaczej. Zastosowanie w przemyśle oznacza całkowite jego zużycie. Ponowne odzyskiwanie tego kruszcu jest bardzo drogie.
Ponieważ ceny srebra mogą się zmieniać w ciągu roku więcej niż o 70 proc., metal ten nie jest dobry jako lokata dla długookresowych inwestorów.
Inny czynnik, który musimy uwzględnić, to obecny stosunek cen złota do cen srebra. Historycznie wynosi on ok. 15:1, ale dziś to ponad 50:1. Patrząc z tej perspektywy, srebro jest obecnie niedowartościowane, ale według danych producentów, jego produkcja jest 50-krotnie większa niż złota. Ponieważ popyt na nie jest dziś większy, niż kiedyś, jego ceny mogą znacząco wzrosnąć.
Ostatnią sprawą jest problem fałszowania. Złoto, jako bardziej cenne, jest częściej fałszowane. Z tego punktu widzenia, kupowanie srebra jest mniej ryzykowne.
Na podst. Gold Or Silver: Which Is Better For Investors?, Ed Liston, Seeking Alpha
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32