Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Czy posiadasz stabilność finansową?

Zauważyłeś, że obnoszenie się z bogactwem straciło na popularności? Jeżeli próbowałeś żyć na takiej stopie, jak sąsiedzi, pewnie już świetnie wiesz, dlaczego są spłukani. Czujesz, że nadszedł czas, aby zrobić porządek z własnymi finansami. Na czym jednak polega stabilność finansowa? I jak ją osiągnąć?

Dorównać sąsiadom

 

Czy próbujesz naśladować swoich zamożnych sąsiadów, którzy budują coraz większe domy i kupują coraz droższe samochody? Tak naprawdę, większość tych, którzy obnoszą się ze swoim bogactwem, wcale nie jest zamożna. Majętni ludzie z reguły mieszkają i żyją skromnie. Właśnie dzięki temu zgromadzili swoje bogactwo i nie popadli w długi. Nie musisz mieć wszystkiego, co największe i najnowsze, aby być zadowolonym z życia. Bardziej potrzebujesz stabilności finansowej. A to oznacza wydatki nie przekraczające twoich dochodów. Oczywiście, nie ma nic złego w chęci poprawienia swojego standardu życia, ale podnoś go, mając silne fundamenty finansowe, a nie za pomocą karty kredytowej.

 

Odłóż trochę gotówki

 

Posiadanie stabilności finansowej oznacza zdolność radzenia sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Należy mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę - sumę, która pozwoli utrzymać się przez parę miesięcy, kiedy stracisz pracę. Zaoszczędź tyle, aby móc pokryć swoje regularne wydatki przez co najmniej trzy miesiące do jednego roku. Ulokuj je tam, gdzie będą dostępne od ręki. Wykorzystaj do tego celu rachunek oszczędnościowy, rynek pieniężny lub krótkoterminowe certyfikaty depozytowe. Nie inwestuj tych pieniędzy w akcje lub nieruchomości, ponieważ nie będziesz w stanie ich szybko wycofać. A nawet jeśli uda ci się sprzedać swoje udziały, bo potrzebujesz pieniędzy JUŻ, to możesz na tym stracić, gdyby rynek akurat zniżkował.

 

Zacznij inwestować

 

Kiedy już zaczniesz żyć w granicach swoich przychodów, spłaciłeś wszystkie długi i odłożyłeś dostatecznie dużo na swój fundusz awaryjny, możesz zacząć inwestować. Pamiętaj jednak, że większość inwestycji obarczona jest ryzykiem, więc inwestuj tylko wtedy, gdy możesz sobie pozwolić na potencjalną stratę. Najprościej zacząć od uczestnictwa w programie emerytalnym twojej firmy. Są też inne strategie inwestycyjne. Możesz skorzystać z porady profesjonalisty, ale sprawdź dokładnie swojego doradcę i instrumenty inwestycyjne, które proponuje. Nie  wszystkie inwestycje mogą się okazać dobre dla ciebie.  Zaoszczędzi ci to ewentualnych rozczarowań i zwiększy szanse na zyski. Jeżeli szczęście ci dopisze, zarobisz na emeryturę, albo nawet na ten luksusowy samochód, o którym marzysz.

 

Żyj pełnią życia

 

Wygląda na to, że stabilność finansowa wcale nie jest taka olśniewająca, pewnie nie będzie przejażdżek własnym Porsche lub Ferrari, za którymi wszyscy będą się oglądać. Za to będziesz lepiej sypiał w nocy, wiedząc, że możesz kupić to, czego potrzebujesz, dasz sobie radę w razie kłopotów i zadbałeś o swoją bezpieczną emeryturę. I to właśnie oznacza „żyć pełnią życia”.

 

 

Na podst. Are you financially stable?, Weiss Ratings

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności