Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

USA: przeciętna długość życia części białych zaczęła spadać

Już któreś z rzędu pokolenie Amerykanów przywykło uważać, że będzie żyło dłużej, niż ich rodzice. Jednak trend ten uległ odwróceniu w przypadku najsłabiej wykształconych, białych obywateli. Ich średnia długość życia od 1990 r. skróciła się o 4 lata.

Najszybciej zwiększa się średnia długość życia w grupie najlepiej wykształconych, białych Amerykanów.  Dlaczego jednak biali, którzy nie ukończyli szkoły średniej, statystycznie żyją krócej?

 

Choć przyczyny tego trendu pozostają, jak dotąd, niepotwierdzone, to badacze wysuwają kilka hipotez. Zwracają zwłaszcza uwagę na coraz częstsze wśród młodych białych nadmierne przyjmowanie leków, wydawanych na receptę, rosnący odsetek palących wśród młodych, niewykształconych białych kobiet, na epidemię otyłości i rosnącą liczbę obywateli pozbawionych ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Największy spadek przeciętnej długości życia zanotowano wśród białych kobiet, które nie ukończyły szkoły średniej: o 5 lat w okresie 1990 -2008.

 

Przeciętna długość życia wśród czarnych Amerykanek, o takim samym  niskim wykształceniu, była w 2008 r. dłuższa, niż w przypadku białych.

 

Długość życia mężczyzn, którzy nie ukończyli szkoły średniej, skróciła się w przypadku białych o 3 lata, zaś jeśli chodzi o czarnych i Latynosów, uległa wydłużeniu. Jednak, gdy zrezygnujemy z cenzusu wykształcenia i weźmiemy pod uwagę całą społeczność, najdłużej żyją Latynosi, nieco krócej biali, a najkrócej - czarni mężczyźni.

 

 

Na podst. Reversing Trend, Life Span Shrinks for Some Whites, Sabrina Tavernise, The New York Times

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności