Z powodu epidemii otyłości światowa gospodarka traci rocznie 2 bln dolarów
Jeśli nie będzie się przeciwdziałać tej tendencji, w najbliższych 15 latach nadwaga lub otyłość zaczną dotyczyć połowy dorosłych na świecie. Zdaniem autorów raportu, koszty ekonomiczne, jakie świat ponosi dziś w związku z tym problemem, sięgają 2 bln dol., czyli 2,8% jego całkowitej, rocznej produkcji. Na szacunki te składają się koszty związane ze spadkiem produktywności, z opieką zdrowotną czy z inwestycjami w łagodzenie skutków otyłości.
Dla porównania, koszty konfliktów zbrojnych i walki z terroryzmem to rocznie 2,1 bln dol. Podobne są te związane z paleniem papierosów.
Zdaniem głównego autora raportu, Richada Dobbsa, otyłość jest dziś jednym z kluczowych, globalnych problemów, które wymagają podjęcia kompleksowych działań. W ciągu ostatniej dekady problem ten pojawił się również w krajach ubogich i dziś na Ziemi jest 2,5 raza więcej osób otyłych, niż niedożywionych.
WHO ocenia, że rocznie, z powodu kłopotów z nadwagą umiera 2,8 mln ludzi. W Wielkiej Brytanii np., boryka się z nią 37% populacji. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia, samo tylko obniżenie poziomu otyłości do stanu z 1993 r. pozwoliłoby zaoszczędzić do 2034 r. 1,2 mld funtów rocznie.
W ramach walki z otyłością, raport rekomenduje, między innymi, serwowanie mniejszych porcji w sieciach fastfoodów, zmianę metod produkcji żywności przetworzonej i jej promowania, zdrowe posiłki w szkole i miejscu pracy, edukowanie rodziców i więcej lekcji wychowania fizycznego.
Otyłość to problem skomplikowany, wymagający działań angażujących zarówno władze centralne i lokalne, jak i przemysł czy organizacje pozarządowe. Samo edukowanie społeczeństwa nie wystarczy.
Na podst. Fat places $2tn burden on world economy, says McKinsey report, Scheherazade Daneshkhu, The Financial Times
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32