Jesteśmy w trakcie nowej rewolucji przemysłowej
Historia uczy, że nic tak nie zmienia świata, jak technologia. Wojny, imperia, despoci i demokraci, teorie naukowe i religie – nic z tego nie przekształciło cywilizacji tak bardzo, jak kilka praktycznych wynalazków.
Rzecz jasna, postęp technologiczny nie zachodzi w próżni, a rewolucji przemysłowej pomogły różne innowacje i instytucje, jak banki, uniwersytety czy patenty. Ale nie powinno to przesłaniać głębszej prawdy. Jak to ujął Freeman Dyson, „Technologia to dar od Boga. Po darze życia jest to zapewne Jego największy dar. Jest matką cywilizacji, sztuki i nauki".
Druga rewolucja przemysłowa, której fundamentem były elektryczność i silnik spalinowy, niebywale zwiększyła produktywność i wzrost gospodarczy. Wiele innowacji, jak żarówka Edisona czy masowa produkcja samochodów Forda, uczyniło Amerykę czołową gospodarką świata. Być liderem technologii stało się jednym z naszych najważniejszych celów.
Ponad 200 lat doświadczenia wyrobiło w nas zdolność rozpoznawania w zarodku rewolucji przemysłowej. I wielu, w tym ja, uważa, że właśnie trwa kolejna. Jej fundamentem jest wszystko, co cyfrowe: komputery, sieci, czujniki, dane, roboty itd. Poprzednie dwie rewolucje pomogły przezwyciężyć fizyczne ograniczenia, związane ze zwiększeniem ilości pracy. Ta pozwala nam przełamać ograniczenia umysłu i zmysłów.
Pierwsza rewolucja przemysłowa zapoczątkowała wiek maszyn nr 1, a druga go kontynuowała. Teraz nadchodzi wiek maszyn nr 2.
W sercu zachodzących zmian są cuda technologii, jak samochody bez kierowcy, sztuczna inteligencja, drukarki 3D, roboty, drony i sprzęt obliczeniowy, który jest coraz bardziej wydajny, tani i różnorodny. Te innowacje zmieniają sposób prowadzenia biznesu, strukturę przemysłu i to, jak żyjemy.
Drugi wiek maszyn tak mnie fascynuje, bo wpływa na wszystko: innowacje, konkurencję, zyski, miejsca pracy i płace, zamożność i równość, politykę, prywatność i bezpieczeństwo... długo by wyliczać.
Moje podejście jest rozważnie optymistyczne. Optymistyczne, ponieważ postęp technologiczny to najlepsza gospodarcza wiadomość na Ziemi. Rozważnie, bo technologia może coraz więcej i ubywa pracy dla ludzi. Uporanie się z tą sytuacją będzie głównym wyzwaniem politycznym następnego pokolenia.
Na podst. We're living through a new industrial revolution, Andrew McAfee, The Financial Times
Zdjęcie: © Oli Scarff/Getty Images
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32