Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Jak stosować strategię momentum i się nie poparzyć

Po krótkich wzrostach na amerykańskiej giełdzie na początku roku, strategie momentum, czyli inwestowanie w najszybciej rosnące spółki, zeszły na ziemię. Przynajmniej na chwilę. Bo rynki zmieniają się cyklicznie i strategie te znów odzyskają blask. Ale zanim to nastąpi, warto się zastanowić, czy gorące akcje pasują do twojego portfela i jak się nimi nie poparzyć.

Badania pokazują, że zwycięskie walory mają tendencję do osiągania wyników lepszych od innych akcji, ale tylko w krótkich okresach. Dzieje się tak głównie z powodu entuzjazmu inwestorów i nasilonych zakupów, a nie z przyczyn fundamentalnych. „Akcje wykazujące momentum mogą być ważnym składnikiem portfela. Wcześniejsze ceny naprawdę wpływają na przyszłe notowania” - mówi Gregg Fisher, dyrektor ds. inwestycji w Gerstein Fisher.

 

„Trend jest twoim przyjacielem. Akcje, które pracują na twoją korzyść, nadal będą to robić” - mówi Todd Rosenbluth, dyrektor ds. ETF-ów i funduszy inwestycyjnych w S&P Capital IQ.

 

Z wyjątkiem sytuacji, kiedy nie pracują.

 

„Ceny akcji wyróżniających się dużą dynamiką mogą szybko spadać” - dodaje Rosenbluth. Tak właśnie zdarzyło się w połowie marca z akcjami spółek biotechnologicznych i mediów społecznościowych, które w poprzednich tygodniach intensywnie zwyżkowały.

 

Fundusze inwestycyjne i ETF-y, które realizują strategię momentum, zmagają się w tym roku z brakiem zmienności na rynku. Na przykład, AQR Momentum (AMONX) i AQR Small Cap Momentum (ASMNX) zostają w tyle za swymi benchmarkami, indeksami Russell, choć 12-miesięczne wyniki (za okres do 30 czerwca tego roku) mają od nich lepsze. Fundusze inwestycyjne należące do AQR Capital Management należą do najstarszych produktów stosujących strategie momentum. Przeznaczone są dla inwestorów instytucjonalnych i doradców finansowych. Na ogół, minimalna wymagana inwestycja w nie wynosi 1 mln dol.

 

Z kolei PowerShares DWA Momentum ETF (PDP), największy tego typu ETF z aktywami wartymi ok. 1,3 mld dol., od trzech lat naśladuje indeks Russell 1000 i ma wyniki lepsze, niż średnia z ostatnich 5 lat dla tego indeksu.

 

Jednym z wyzwań dla funduszy stosujących strategię momentum jest wyczucie rynku. Inwestor musi być bardzo zwinny, sprzedawać akcje, które tracą pęd i kupować te, które są trendy. Ale koszty transakcyjne rosną i pomniejszają zwroty. Dlatego zarządzający funduszami inwestycyjnymi i ETF-ami starają się ograniczać liczbę transakcji, stosując równoważenie raz na kwartał lub jeszcze rzadziej, co pół roku. W rezultacie, fundusze stosujące momentum mogą zostać z akcjami, które kiedyś wygrywały, długo po tym, gdy tłum już je porzucił.

 

Operatorzy funduszy stosujących momentum argumentują, że duża liczba transakcji byłaby dla inwestorów jeszcze gorsza. Ich długookresowe podejście sprawia, że efekty codziennego szumu i zamieszania na rynku są minimalizowane.

 

Zaletą momentum, potwierdzoną badaniami, jest to, że inwestorzy dobrze wychodzą na połączeniu tej strategii ze strategią wartościową. Lepiej, niż na bardziej tradycyjnej kombinacji strategii wartościowej i wzrostowej.

 

Strategię wartościową i momentum cechuje negatywna korelacja: gdy jedna przynosi straty, druga daje zysk i na odwrót. Dlatego mieszanka 50/50 strategii wartościowej i momentum poprawia zwroty skorygowane o ryzyko, twierdzą Cliff Asness z AQR oraz profesorowie Tobias Moskowitz z Uniwersytetu Chicagowskiego i Lasse Pedersen z Uniwersytetu Nowojorskiego.

 

 

Na podst. How to buy momentum stocks without getting burned, Jonathan Burton, MarketWatch

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności