Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
wspólnota finansjery regulamin o portalu kontakt
Kościół to firma, która ma kłopoty. Może tak właśnie powinien się zachowywać.
Bill Keller
HOME GRA ONLINE KONKURS CUP OF FINANCE TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Nareszcie mamy lepszą miarę gospodarki

Produkcja brutto skoryguje błędne przekonanie, silnie wzmacniane przez PKB, że wydatki konsumpcyjne napędzają gospodarkę.

Od 25 kwietnia amerykańskie Biuro Analiz Gospodarczych (BEA) publikuje nowy, kwartalny wskaźnik ekonomiczny. Jest to produkcja brutto - pierwsze znaczące narzędzie makroekonomiczne od czasu zastosowania produktu krajowego brutto (PKB) w latach 40.

 

Produkcja brutto mierzy wszystko, co wytwarza dana gospodarka: całkowitą sprzedaż, poczynając od surowców, poprzez półfabrykaty, do końcowych wyrobów w handlu hurtowym i detalicznym. W 2013 r. jej wartość w USA wyniosła ponad 30 bln dol. Produkcja brutto jest prawie dwa razy większa od PKB i znacznie bardziej zmienna.

 

Jest to miara statystyczna podaży, czyli strony produkcyjnej gospodarki. PKB z kolei, mierzy to, co w gospodarce zużyto: wartość wszystkich końcowych (gotowych) towarów i usług, skonsumowanych przez obywateli, biznes i rząd. W 2013 r. PKB USA wyniosło 17 bln dol.

 

 

Na podst. At Last, a Better Economic Measure, Mark Skousen, The Wall Street Journal

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
Wspólnota finansjery Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności