Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
wspólnota finansjery regulamin o portalu kontakt
Nasze zyski wypracowujemy wtedy, kiedy kupujemy, a nie wtedy, kiedy sprzedajemy.
Grant Williams
HOME GRA ONLINE KONKURS CUP OF FINANCE TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Jak źle opłacani niemieccy pracownicy pomogli wywołać w Europie kryzys zadłużenia

Chcecie zrozumieć kluczową przyczynę kryzysu zadłużenia, który omal nie doprowadził do globalnej zapaści finansowej i przez który sześć dekad jednoczenia Europy mogło pójść na marne?

Możecie w tym celu zerknąć na wykresy przedstawiające rynki obligacji, deficyty na rachunku bieżącym i nierównowagi budżetowe.

 

Albo możecie rzucić okiem na nowe dane, zebrane przez LIS (Luxembourg Income Study Database). Pokazują, jak są dystrybuowane dochody w różnych krajach świata i dają zaskakujące spojrzenie na to, jak Europa znalazła się na skraju finansowej przepaści.

 

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, w większości zaawansowanych gospodarek, klasa średnia poczyniła duże postępy, jeśli chodzi o poziom swych zarobków, nawet jeśli bogatym polepszyło się jeszcze bardziej. Ale jeden ważny kraj jest tu wyjątkiem: średnie płace nie rosną w nim, praktycznie, od lat 90.

 

Ten kraj to Niemcy, największa gospodarka Starego Kontynentu. W latach 2000-2010 dochód średnio zarabiających Niemców, po opodatkowaniu, wzrósł o 1,4%. Nie rocznie. Całkowicie. Ich płace praktycznie nie drgnęły, gdy wynagrodzenia ich europejskich sąsiadów szybowały w górę.

 

 

Jeśli spojrzeć z dłuższej perspektywy (od 1990 r. do 2010 r.), przeciętny niemiecki pracownik też nie miał za dobrze. Mediana dochodu na głowę wzrosła w tym czasie o 7,5%, co daje ledwie 0,4% rocznie.

 

 

Na podst. How Underpaid German Workers Helped Cause Europe's Debt Crisis, Neil Irwin, The New York Times

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
Wspólnota finansjery Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności