Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
wspólnota finansjery regulamin o portalu kontakt
Młodsze pokolenie ma trudności ze znalezieniem pracy na pełen etat i zdobyciem umiejętności potrzebnych do zyskania bardziej stabilnego i lepiej płatnego zatrudnienia. Im dłużej ta sytuacja się utrzymuje, tym ciężej im nadrobić straty.
John Mauldin
HOME GRA ONLINE KONKURS CUP OF FINANCE TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Szept nadziei w świecie stagnacji

Nadmierna podaż i niskie stopy procentowe idą ręka w rękę i mogą zagrozić ożywieniu.

Dlaczego realne stopy procentowe są tak niskie? I czy pozostaną takie na długo? Jeśli pozostaną (a jest to możliwe), konsekwencje będą poważne: dobre dla dłużników, złe dla wierzycieli, a przede wszystkim – groźne dla wigoru globalnego popytu.

 

Oprocentowanie 10-latek jest bliskie zera, a stopy krótkoterminowe są ujemne. Lecz oczekiwany, realny zwrot z kapitału (szacowany na podstawie dochodu z dywidendy plus spodziewany wzrost dywidend) aż tak nie spadł.

 

Jak to wyjaśnić? Realne zwroty z aktywów finansowych zależą od różnych czynników. Od tego, jak bardzo ludzie chcą oszczędzać i inwestować, jaki rodzaj aktywów preferują ciułacze i od zmian w polityce monetarnej.

 

Od późnych lat 90. w gospodarkach wschodzących rosła stopa oszczędzania. Inwestorzy zaczęli faworyzować aktywa uważane za bezpieczne. Co ważniejsze, ostatnie kryzysy finansowe spowodowały zapaść inwestycji i eksplozję prywatnych oszczędności.

 

 

Na podst. A ripple of hope in a stagnant world, Martin Wolf, The Financial Times

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
Wspólnota finansjery Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności