Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

Ta genialna piramida pokazuje 6 kroków do sukcesu finansowego

Zapewne słyszeliście o hierarchii potrzeb Maslowa, ujętej w formie piramidy. Stworzona przez amerykańskiego psychologa, Abrahama Harolda Maslowa, zwykle jest rysowana tak, że przypomina staromodną piramidę żywieniową.

 

Bloger finansowy, zwący się Mister Squirrel (Pan Wiewiórka) pokazał ostatnio swoją własną wersję piramidy Maslowa – drogę do sukcesu finansowego. Wygląda tak:

 

 

Mister Squirrel, który „marzy o życiu z dala od korporacji", nazywa swą teorię Hierarchią FIRE (Financially Independent and Retired Early – Niezależny Finansowo, Wczesny Emeryt). Jego zdaniem, jeśli udaje nam się operować naszymi pieniędzmi na najwyższym poziomie piramidy, jesteśmy gotowi na finansowy sukces. Łączy się to również z możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Oto, jak, etap za etapem, działa ten schemat, zaczynając od dołu, od najbardziej podstawowych kwestii:

 

Przetrwanie. Zanim zaczniemy robić cokolwiek, musimy nabrać odpowiedniego nastawienia do pieniędzy. Według naszego blogera, „Jeśli sądzisz, że zajmie się tobą rząd, twoje pieniądze same się sobą zajmą lub wygrasz na loterii – nie myślisz o pieniądzach we właściwy sposób". Na tym etapie trzeba również zacząć żyć tak, by nie wydawać całego swojego miesięcznego przychodu.

 

Oddłużanie. Choć sytuacja kredytowa każdej osoby jest inna, to pozbycie się „złych długów" (czyli takich, które są kosztowne, a nie dają nam w zamian żadnej wyraźniej wartości, np. zadłużenie karty kredytowej) jest obowiązkową pozycją na liście do realizacji, zanim zaczniemy robić prawdziwe postępy.

 

Nauka. Teraz odkładamy pieniądze na koncie awaryjnym, które utrzyma nas na powierzchni w kryzysowych sytuacjach, i uczymy się o możliwościach związanych z naszymi pieniędzmi. Jakich kont używać? Czy i jak inwestować? Jeśli ktoś ma pytania, to jest właśnie czas, by sobie na nie odpowiedzieć. Na szczęście, mamy pod ręką całą głębię internetu.

 

Inwestowanie. To czas na zrobienie użytku z tych odpowiedzi. Mister Squirrel zaznacza, że ten etap nie ma konkretnych granic i trwa na wszystkich wyższych szczeblach piramidy.

 

Optymalizacja. Skoro odpowiedzieliśmy sobie już na ważne pytania i zrobiliśmy porządek ze swoimi pieniędzmi, możemy przejść do doprowadzania swego planu do perfekcji. Planujemy podatki, tworzymy system kontrolowania swych aktywów.

 

Wyzwolenie. „Gdy dotrzesz do tego etapu" – pisze Mister Squirrel – „powinieneś być „tam"". Teraz gdy jesteś niezależny finansowy i możliwe, że nawet zakończyłeś karierę zawodową, twoje normalne wydatki mogą być z łatwością pokryte dzięki strumieniowi pasywnych przychodów.

 

Ta teoria nie jest doskonała i Mister Squirell to przyznaje. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje finansowe, musisz sam zrobić własne rozeznanie. Niemniej, schemat ten może być pomocny przy zastanawianiu się nad drogą do finansowego sukcesu.

 

 

Na podst. This Brilliant Pyramid Outlines The 6 Steps To Financial Success, Libby Kane, Business Insider

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności