Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
WSPÓLNOTA PROSPERITY REGULAMIN KLUBU O PORTALU KONTAKT

3 rozmowy o pieniądzach, które należy przeprowadzić przed ślubem

Narzeczeni snują razem mnóstwo planów: jaki będzie ich wymarzony dom, ile będą mieli dzieci, w jakie egzotyczne podróże wyruszą... Lecz na zastanowienie się, skąd na to wszystko wezmą pieniądze, czasu znajdują już bardzo mało.

Z wielu badań wynika, że zaniedbanie rozmów o finansach, zanim powiemy magiczne „tak", to nagminny błąd, jaki popełniają narzeczeni. „Pieniądze to podstawowe źródło napięć w relacjach"- przestrzega Monika Mazzei z kancelarii prawnej Sideman & Bancroft.

 

Nic dziwnego, że badania z 2012 r. wykazały, iż problemy na tle finansowym to jedna z podstawowych przyczyn rozwodów. Pomimo wagi zagadnienia, tylko 38% par ma swój wspólny „plan emerytalny".

 

Jeśli chcecie się pobrać, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możecie zrobić, aby żyć długo i szczęśliwie, jest przeprowadzenie szczerej rozmowy na temat finansów: swoich, partnera i wspólnych. Oto, czego powinna dotyczyć:

 

Jakie macie podejście do pieniędzy?

 

Od tego należy zacząć. Stosunek do pieniędzy ma związek z wychowaniem, ze środowiskiem, z którego ktoś się wywodzi, znaczenie mają rodzina, status majątkowy, wykształcenie... Czy twoi rodzice uczyli cię gospodarowania finansami osobistymi, mówili, czym są oszczędności, filantropia? Aby upewnić się, czy i na ile druga strona jest tu do ciebie podobna, porozmawiajcie na te 3 tematy:

 

1. Priorytety finansowe. To, że będziecie mieć dwa źródła dochodów, nie oznacza, że możecie w przyszłości pozwolić sobie na wszystko. Istnieją pewne potrzeby i pragnienia, które dla któregoś z partnerów są ważniejsze, niż inne. Czy są to egzotyczne podróże, ładne samochody?... Nie zawsze obie strony marzą o tym samym. Dlatego dobrze to sobie szczerze wyjaśnić.

 

2. Życiowe cele. Czy jedno z partnerów będzie chciało zostać w domu z dziećmi, gdy się urodzą? Czy są jakieś długi do spłacenia? Co każde ma nadzieję osiągnąć w krótkim czasie, a jakie są plany na 20 lat? Jeśli zaczynacie mówić o swoich pomysłach na przyszłość, rośnie prawdopodobieństwo, że je zrealizujecie.

 

3. Plany emerytalne. Kiedy zakłada się rodzinę i dochód zaczyna płynąć z dwóch źródeł, pojawia się pokusa, by pozwolić sobie na rzeczy, o których się zawsze marzyło, albo by poluzować swój reżim finansowy. Lecz absolutnie nie należy tego robić. Zamiast tego, już na początku wspólnej drogi para powinna ustalić kwestie związane z emeryturą: kiedy na nią przejść i ile chcemy odkładać.

 

Jakie są wasze aktywa?

 

Trzeba wyłożyć wszystkie karty na stół: konieczna jest wzajemna, całkowita przejrzystość pod względem finansowym.

 

1. Rachunki oszczędnościowe. Usiądźcie z doradcą finansowym, który przeanalizuje wszystkie wasze rachunki oszczędnościowe (konta emerytalne, konta założone przez rodziców itp.) i pomoże wam określić, co z nimi teraz zrobić. Upewnij się, że oboje tu wszystko rozumiecie, również na wypadek, gdyby któremuś z was coś się stało.

 

2. Beneficjenci. W przypadku każdego istniejącego już rachunku, jak indywidualne konto emerytalne, emerytalny planu oszczędnościowy czy rachunek inwestycyjny, należy ustalić, co się stanie w razie śmierci jego właściciela.

 

3. Zadłużenie. Chodzi o to, by jasno powiedzieć, jakie każda ze stron ma zobowiązania wobec banków: kredyty studenckie, samochodowe, karty kredytowe, rachunki... Trzeba to zsumować. Ważne jest również, by mieć świadomość, co stanie z tymi długami po śmierci współmałżonka.

 

Czy powinniście sporządzić intercyzę?

 

Rozmowa o tym nie jest przyjemna... Być może, w przypadku młodych osób, bez żadnych aktywów, bez dzieci, na początku drogi życiowej, nie ma co sobie zawracać tym głowy. Jednak gdy istnieją znaczące aktywa lub są już dzieci z poprzednich związków, sporządzenie intercyzy majątkowej nie jest takim złym pomysłem.

 

Podsumowanie

 

Im prędzej, porozmawiacie na takie tematy, tym lepiej. Kiedy jeszcze wszyscy są zdrowi, jeszcze wynajmujecie dom albo dopiero planujecie go kupić, kiedy jeszcze nie ma dzieci i tego wszystkiego, co z czasem pojawi się wokół was.

 

Jeżeli znajdziecie czas na taką rozmowę, macie większe szanse, by żyć razem długo, zdrowo i szczęśliwie.

 

 

Na podst. 3 Essential Money Conversations You Should Have Before Getting Married, Lydia Dallett, Business Insider

Wspólnota Prosperity Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności