Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
wspólnota finansjery regulamin o portalu kontakt
Chińskie banki są zbyt duże, aby nimi skutecznie zarządzać. Radykalnym rozwiązaniem byłoby rozbicie każdego z czterech wielkich banków na trzy regionalne.
Yukon Huang
HOME GRA ONLINE KONKURS CUP OF FINANCE TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Rzeczy, na które nie należy zwracać uwagi

Założenie, że gospodarka albo rynek są proste i łatwe do zrozumienia, to jedna z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jakie można zrobić. To pierwszy krok do tego, by zacząć dostrzegać prawidłowości i związki, których nie ma. Jeśli chcecie sobie poradzić, nie marnujcie czasu na próby bycia inteligentnymi.

Zapomnijcie o szukaniu wzorców i korelacji, które, waszym zdaniem, mogą wam zdradzić, co szykuje przyszłość. Skupcie się na tym, żebyście nie byli głupi. Można to osiągnąć, uświadamiając sobie, co nie działa i na co nie warto zwracać uwagi.

 

Weźmy trzy przykłady.

 

Gospodarka i giełda

 

Na pewno chcielibyście wiedzieć, dokąd zmierza giełda. Prawdopodobnie myślicie też, że im silniejsza gospodarka, tym silniejszy jest rynek akcji. Wcale tak nie musi być. Korelacja między bieżącą stopą wzrostu PKB a zwrotami z akcji z następnych 5 lat, 3 lat i 1 roku jest ujemna.

 

To sprzeczne z intuicją. Większość z nas chce wierzyć, że źródłem giełdowych zwrotów są solidne gospodarcze fundamenty i wzrost zysków spółek. Na dłuższą metę, tak jest, ale te dwie rzeczy nie idą ramię w ramię. Wycena rynkowa opiera się bowiem na tym, co, zdaniem ludzi, wydarzy się w przyszłości.

 

Wielu inwestorów to rozumie, ale nadal można przeczytać, że ktoś wycofuje się z giełdy, bo gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie, a na rynku nieruchomości panuje bajzel. To może być prawda, lecz z inwestycyjnego punktu widzenia, nie ma znaczenia, więc nie zwracajcie na to uwagi.

 

 

Na podst. The Things You Shouldn't Pay Attention To, Morgan Housel, The Motley Fool

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
Wspólnota finansjery Regulamin O portalu Kontakt
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 55 54 32

Polityka prywatności